Tokarki i frezarki – czym są?

Tokarka

Otwierając własną firmę, specjalizującą się w wykonywaniu elementów metalowych i drewnianych, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w profesjonalne maszyny. W składzie naszego wyposażenia powinna znaleźć się m.in. tokarka.

Urządzenie to przeznaczone jest do obróbki metalu i pozwala stworzyć przedmioty o owalnym, stożkowym i kulistym kształcie. Posiada wiertło lub nóż. Daje możliwość nacinania gwintów oraz wykonywanie śrub. Najprościej mówiąc praca tokarki polega na kształtowaniu powierzchni materiału poprzez ścinanie jego wierzchniej warstwy. Dzięki temu można uzyskiwać przeróżne, nawet najbardziej wymyślne formy. Współczesne sprzęty są bardzo nowoczesne i łatwe w obsłudze, co sprawia, że ich użytkowanie nie jest niczym trudnym. Ich ogromną zaletą są precyzja działania oraz możliwość regulacji obrotów. Warto również dodać, że maszyny obecnie dostępne na rynku coraz częściej wyposażane są w CNC, czyli mini komputer, pozwalający zaprogramować pracę urządzenia, tak jak tego potrzebujemy.

Tokarka
Oprócz nich potrzebna nam będzie jeszcze frezarka. Jeśli chodzi o działanie tego sprzętu, to jest bardzo podobne do pracy tokarki, z tym że używając jej możemy tworzyć rowki i gwinty zarówno w powierzchniach płaskich, jak i zwykłych przedmiotach. Nadaje się do obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych, co daje mnóstwo możliwości i spore pole do popisu. Frezarka występuje w dwóch rodzajach. Wyróżnić można sprzęty jednowrzecionowe i wielowrzecionowe.

Frezarka

Leave a Reply