Ściernica

Ściernica – niezbędne narzędzie do szlifowania i żywicowania granitu

Granit to bardzo twardy kamień naturalny, które jest szeroko stosowany w budownictwie m.in. jako materiał dekoracyjny do pomieszczeń. Bardzo często wykonuje się z niego posadzki i blaty kuchenne. Dostępny w dużej gamie kolorów, co zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne. Najczęściej występuje w centralnej części masywów górskich, w postaci batolitów, czyli ogromnych masywów. Z racji tego, że jest on materiałem bardzo twardym, jego obróbka wymaga zastosowania odpowiednich technik działania. Najczęściej poddaje się go szlifowaniu i żywicowaniu przy pomocy takiego narzędzia jak ściernica. Poniżej dość szczegółowo opisujemy każde z nich, tak by początkujący w tym fachu wiedzieli jakie zabiegi wykonywać.

Szlifowanie granitu – ściernica jako niezbędne narzędzie

Z racji tego, że proces szlifowania granitu jest popularniejszy, zaczniemy od opisania właśnie jego. Na samym początku warto podkreślić, że obróbka twardych materiałów wymaga stosowania ciężkich maszyn, które zapewnią odpowiednią siłę nacisku. Niemniej jednak, ich obsługa w wielu przypadkach jest dość utrudniona, poza tym ich przewiezienie na miejsce może okazać się problematyczne, dlatego też spora część firm korzysta z mniejszych urządzeń, które wyposaża w dodatkowe obciążniki zwiększające docisk. Trzeba jednak zaznaczyć, że powierzchnia, która będzie poddawana obróbce musi być równa i gładka, bo tylko wtedy możliwe staje się uzyskanie zamierzonego efektu. Cały proces polega na używaniu dysków diamentowych o różnych gradacjach. Niezastąpiona okazuje się także ściernica o różnej wielkości ziaren ściernych. Wykonanie początkowych prac powinno zakończyć się uzyskaniem perfekcyjnie równej powierzchni. Aby osiągnąć taki efekt należy szlifować powierzchnię „na krzyż”, czyli z dołu do góry i z góry do dołu, a następnie z prawej strony do lewej i odwrotnie. Po zmianie urządzenia na takie o nieco wyższej gradacji, można zająć się usuwaniem głębszych rys, które powstały podczas pierwszego etapu prac. Oczywiście wszystkie działania należy przeprowadzać według schematu „na krzyż” i pamiętając o aktywatorze. Jeżeli efekt wciąż nie jest zadowalający można wymienić ściernicę na taką o jeszcze wyższej gradacji, która pozwoli pozbyć się wszelkich mikroporowatości i płytkich rys obecnych na powierzchni kamienia. Naturalnie obróbkę należy przeprowadzać „na krzyż”, tak aby z każdej strony uzyskany rezultat był taki sam. Ostatni etap działań stanowi polerka. Granit najlepiej polerować przy użyciu proszku polerskiego i dysku termicznego. Wszystkie prace należy wykonywać do momentu całkowitego wchłonięcia się proszku w powierzchnię kamienia. Później wystarczy tylko przeprowadzić impregnację i gotowe.

Żywicowanie granitu – ściernica to podstawa

Drugim sposobem obróbki granitu jest wspomniane wcześniej żywicowanie. Ta metoda posiada zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że ingerowanie środkami chemicznymi w naturalną strukturę kamienia jest działaniem niedopuszczalnym i powoduje, że materiały, które w normalnych warunkach nie zostałyby dopuszczone do obróbki i późniejszego użytku są im poddawane. Nie zmienia to jednak faktu, że wykonanie zabiegu znacznie poprawia walory estetyczne kamienia i jego parametry określające wytrzymałość i trwałość. Oczywiście do wykonania szeregu działań niezbędna jest ściernica o różnych rodzajach gradacji. Jednakże na cały proces składają się: zeszlifowanie granitu do granulacji 120/220, ogrzanie kamienia do temperatury 30-40oC, tak by można go było swobodnie dotykać, a żywica mogła bez problemu przenikać w głąb jego struktury oraz przygotowanie preparatu w odpowiednich proporcjach i nałożenie go na kamienne płyty. Należy pamiętać, że temperatura otoczenia, w którym będziemy pracować nie może być niższa niż 15oC. Co więcej, nie warto przygotowywać środka chemicznego na zapas, ponieważ po upływie 10-20 min. twardnieje, a w tym czasie może nam się nie udać wykorzystać go w całości. Jak rozprowadzić środek? Powinno się go stopniowo wylewać na kamienną płytę i równomiernie rozprowadzać po całej powierzchni przy użyciu gumowej pacy. Następnie kamień należy pozostawić na ok. 24 godziny do wyschnięcia. Po tym czasie można przystąpić do dalszej obróbki, czyli opisanego przez nas wyżej szlifowania.

Ściernica – jak wybrać najlepszą?

Z racji tego, że narzędziem niezbędnym do wykonania powyższych prac jest ściernica postanowiliśmy napisać kilka słów o tym, jak wybrać tę najlepszą. Pierwszą rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę jest rodzaj używanej szlifierki. Oczywiście najlepiej korzystać z tych, które mają duże średnice, ponieważ zapewniają lepszą jakość obrabianej powierzchni i pozwalają w tym samym czasie wyszlifować większą jej ilość, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem i zwiększa wydajność pracy. Kolejna kwestia to wielkość ziaren, które pojawiają się w materiale ściernym. Parametr ten określany jest za pomocą numerów – im jest on wyższy, tym ziarna są mniejsze. Oczywiście selekcjonując wielkość ziaren występujących w materiale ściernym trzeba wziąć pod uwagę to, jaki typ obróbki będziemy wykonywać, jaką gładkość chcemy nadać szlifowanej powierzchni oraz jaka interesuje nas wydajność pracy. Poza tym trzeba wiedzieć, że każda ściernica ma swoją twardość. Te miękkie mają zastosowanie przy obróbce wyrobów, które nie mogą się nagrzać lub są sporej wielkości. Twarde natomiast są szeroko stosowane przy szlifowaniu na mokro oraz szlifowaniu zgrubnym i profilowym. Na uwadze trzeba mieć również to, że ściernice mają swoje struktury, które określają objętościową zawartość ziarna w całej ich powierzchni. Określane są one numerami od 4 do 9, a im wyższy numer, tym zawartość ziarna jest mniejsza. Wiedząc o tej zależności należy decydować się na ściernice drobnoziarniste o bardziej otwartej strukturze (powinna wynosić 7, 8 lub 9), a przy ściernicach gruboziarnistych trzeba celować w te o bardziej zwartych strukturach (idealnie sprawdzą się numery 4,5,6). Osoby, które zamierzają kupować ściernice muszą także wiedzieć, że te o spoiwie ceramicznym oznaczane są symbolem „V”.

Jeżeli poszukujesz ściernicy dla siebie zapraszam do zapoznania się z ofertą  firmy krzemex.pl.

Social tagging:

Leave a Reply