obróbka kamienia

Narzędzia diamentowe – przegląd dostępnych w sprzedaży produktów

Obróbka twardych materiałów, takich jak kamień, beton czy asfalt wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. W większości zakładów kamieniarskich sięga się przede wszystkim po nadzwyczaj trwałe, wytrzymałe i zapewniające doskonałe efekty narzędzia diamentowe. Zapraszamy na ich przegląd!

Narzędzia diamentowe, które znajdziesz na sklepowych półkach:

 • Piły (tarcze) – sprawdzą się przy obróbce marmuru, granitu i kwarcu. Dostępna w różnych typach i średnicach. Zapewniają precyzyjną linię cięcia. Dzięki nim prace przebiegają sprawnie i bez większych problemów.
 • Frezy – przeznaczone do pracy na sucho i na mokro. Doskonale wyrównują powierzchnię i usuwają z niej wszelkie skazy, polerują ją i wygładzają. W zależności od rodzaju instaluje się je w urządzeniach obsługiwanych ręcznie lub montuje na maszynach. Wykorzystywane zarówno do obróbki wstępnej, jak i wykańczającej.
 • Liny – stworzone do cięcia granitu, marmuru lub piaskowca. Można je łączyć przy pomocy metalowej złączki. Mocowana na urządzeniach stacjonarnych.
 • Wiertła – narzędzia diamentowe do wykonywania rożnej wielkości otworów w najpopularniejszych odmianach kamienia. Przystosowane do pracy na sucho oraz z użyciem wody. Dostępne w wersji bezrdzeniowej i rurowej. Wytrzymałe i precyzyjne. Produkowane w różnych średnicach i długościach.
 • Segmenty – zwykłe lub trójwarstwowe. Służą do przecinania, wycinania, nacinania. Pojawiają się w tarczach szlifierskich i wiertłach koronowych.
 • Pady – narzędzia diamentowe, które określa się też mianem rzepek. Produkowane w różnych średnicach i granulacjach. W sprzedaży znajdziesz przeróżne typy np. spiralne, strzałki, sześciobok. Doskonale szlifują i polerują wierzchnią warstwę kamienia. Przede wszystkim korzysta się z nich przy obróbce granitu.
 • Ściernice (polerki) – jak sama nazwa wskazuje ścierają kamień, w wyniku czego powierzchnia materiału zamienia się w idealnie gładką taflę. Zabieg podwyższa wytrzymałość, trwałość i odporność kamienia np. na działanie wody i wsiąkanie w jego strukturę zabrudzeń.
 • Wałki – pomocne przy wykonywaniu wyżłobień oraz dopracowywaniu detali i kantów. Wykorzystuje się je także do wygładzania i zaokrąglania krawędzi.
 • Tarcze do nacinania i fazujące – niezbędne przy tworzeniu szczelin i ich poszerzaniu. Mają różne średnice i grubości, więc zapewniają przeróżne efekty. Oczywiście należy mieć to na uwadze w trakcie ich doboru.

Jak widać, wybór narzędzi diamentowych jest ogromny. Kupisz je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet (np. na krzemex.pl) . Pamiętaj, aby wybierając je, zwrócić uwagę na wszystkie ważne parametry m.in. średnicę, granulację, przeznaczenie, dostosowanie do montażu itp.

Wybory kamienia elewacyjnego

Porady dotyczące wyboru kamienia elewacyjnego

Wykańczasz elewację domu i jesteś na etapie wyboru kamienia? Powinieneś bardzo dobrze przemyśleć swój wybór, bo zadecyduje o końcowym efekcie, trwałości okładziny itp. Nie wiesz czym się kierować podczas zakupów i jak postępować, by być zadowolonym z powziętej decyzji? Zapoznaj się z naszymi poradami, a z pewnością postąpisz właściwie.

 • Zdecyduj się na piaskowiec lub gnejs. To kamienie w postaci łupka, które doskonale znoszą szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, występują w mocno zróżnicowanej gamie kolorystycznej i prezentują się nadzwyczaj szlachetnie.
 • Postaw na neutralną paletę odcieni. Beże, brązy czy szarości świetnie współgrają z każdym kolorem ścian, więc gdy położysz nowy tynk, nie będziesz musiał wymieniać kamiennej okładziny.
 • Kupuj kamień z naddatkiem. Z pewnością konieczne będzie przycięcie płyt, więc weź to pod uwagę w trakcie składania zamówienia. Dlaczego to takie ważne? Bo usprawni prace (nie będziesz musiał na szybko domawiać towaru i czekać kilku dni na realizację) i obniży cenę (przy zakupie większej ilości materiałów często klientom oferowane są atrakcyjne rabaty). Materiał możesz kupować na metry kwadratowe lub na wagę. My zdecydowanie polecamy pierwsze rozwiązanie, bo jest bezpieczniejsze i trudniej o pomyłkę w obliczeniach. Kamień kupowany na wagę może mieć różną grubość, w związku z czym może okazać się, że nie wystarczy do wykonania całej powierzchni. Do szacowanej ilości dolicz jakieś 10-15% zapasu.
 • W trakcie wyboru zwracaj uwagę na cenę za metr kwadratowy, tolerancję grubości płyt oraz ich wielkość czyli format. Wielkość i kształt kamiennych płyt decyduje o finalnym efekcie, więc nie powinieneś ich bagatelizować. Poza tym ma wpływ na tempo pracy i koszty. Oczywiście większe płyty są zdecydowanie droższe, jednak ich układanie idzie sprawniej. Jeżeli zaś chodzi o grubość materiałów, to przekłada się na ilość zaprawy, której trzeba będzie użyć do położenia kamienia. Duże wahania w obrębie tego parametru spowodują, że uzyskanie równej i wypoziomowanej powierzchni będzie wiązało się z użyciem większej ilości kleju, a to wygeneruje dodatkowe wydatki.
 • Kupuj produkty wyłącznie od sprawdzonych i wiarygodnych sprzedawców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Powinni pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji, a w razie problemów doradzić.

Narzędzia diamentowe – wszystko o tarczach diamentowych

Obróbka kamienia, zwłaszcza granitu, wymaga specjalnego sprzętu. Powinien on być wytrzymały i pozwolić uzyskać zamierzony efekt. Z racji tego, że kamień jest materiałem bardzo twardym, o zbitej strukturze, postanowiono stworzyć narzędzia diamentowe, które umożliwiają jego precyzyjne i szybkie przecinanie, wygładzanie, szlifowanie itp. W tym artykule skupiliśmy się na opisaniu najpopularniejszych z nich, mianowicie tarcz diamentowych. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tych produktów i stworzyliśmy z nich małe zestawienie, które znajdziecie poniżej. Miłej lektury!

Narzędzia diamentowe – ważne informacje o tarczach

 • Budowa tarczy diamentowej

Tarcze diamentowe składają się z dwóch części: stalowego korpusu oraz obrzeża, na którym znajdują się diamentowe ziarna. Może mieć postać obrzeża ciągłego, z segmentami diamentowymi, bocznymi nacięciami itp. Korpus z kolei zrobiony jest z najwyższej jakości stali hartowanej i posiada na swojej powierzchni specjalne nacięcia, które chłodzą tarczę podczas pracy poprzez doprowadzenie do miejsca cięcia wody bądź powietrza, w zależności od tego czy stosowana jest metoda pracy na mokro czy na sucho. W większości przypadków wyżej wspomniane narzędzia diamentowe posiadają korpusy naprężane fabrycznie, dzięki czemu są odpowiednio sztywne i wytrzymałe na zginanie. Natomiast do produkcji ich obrzeża/segmentów diamentowych wykorzystuje się mieszankę ziaren diamentowych i sproszkowanych metali, które łączy się ze sobą przy zastosowaniu wysokiej temperatury i ciśnienia (tzw. spiekanie). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ziarna diamentu są syntetyczne, mają różną jakość, wielkość i granulometrię. Oczywiście robi się je nieco większe od korpusu, tak by po nałożeniu na nie ich brzeg wystawał poza tarczę. Dzięki temu w trakcie pracy korpus nie ma styczności z przecinanym materiałem. Jeżeli zaś chodzi o połączenie korpusu z obrzeżem to dokonuje się go przy zastosowaniu kilku metod. Należą do nich: lutowanie przy wykorzystaniu stopów srebra, spawanie laserowe (najczęściej tym sposobem produkuje się narzędzia diamentowe do pracy na sucho), spiekanie na korpusie (idealne do produkcji tarcz o obrzeżu ciągłym) i kąpiel galwaniczna, która polega na osadzaniu diamentowych ziaren przy użyciu metalu.

 • Sposób pracy tarczy diamentowej

Pierwsze o czym należy wspomnieć to fakt, że tarcza nie przecina materiału, ale ściera go. Musi być bardzo ostra, ponieważ tylko wtedy możliwe staje się uzyskanie w miarę gładkich krawędzi i precyzyjne docięcie wszystkich elementów. Największy udział w cały procesie mają ziarenka diamentu pojawiające się na czole tarczy oraz na powierzchniach bocznych obrzeżą. To one ścierają kamień, natomiast komety, czyli ziarna znajdujące się z tyłu i tworzące zgrubienie spoiwa naciskają na nie i zwiększają ich siłę mocowania w spoiwie. Oczywiście w trakcie pracy narzędzia diamentowe zużywają się, a dokładnie mówiąc wyeksploatowana zostaje ich zewnętrzna warstwa tarczy. Trzeba dodać, że obróbce kamienia może towarzyszyć kruszenie się i łamanie ziaren diamentowych. Obserwujemy to w szczególności w trakcie obróbki bardzo twardych i zbitych bloków kamienia. Niestety wpływa ono na zbyt szybkie zużywanie się tarczy, w związku z czym należy bardzo precyzyjnie ją dobierać, zwracając uwagę na właściwości obrabianego materiału. Ogólnie przyjmuje się, że do cięcia kamieni twardych i zwięzłych należy używać tarcz o miękkim spoiwie, natomiast przy obróbce miękkich kamieni sprawdzają się produkty o twardym spoiwie.

 • Co mieć na uwadze przy wyborze produktu?

Wybierając produkt należy pamiętać o tym, że większą żywotnością cechują się narzędzia diamentowe do pracy na mokro. Jednak w niektórych przypadkach ich zastosowanie może okazać się niemożliwe. Wtedy oczywiście powinno się zastosować tarczę do pracy na sucho, dbając o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza. Kolejna kwestia to rodzaj obrzeża. Najlepsze i najtrwalsze są tarcze diamentowe z obrzeżem ciągłym lub segmentowymi. Są najtańsze, zużywają się najwolniej i gwarantują najwyższą jakość cięcia. Warto dodać, że lepiej wystrzegać się sięgania po produkty „uniwersalne”. Zwykle słabo się sprawdzają, więc lepiej zainwestować w kilka tarcz i dopasowywać je do rodzaju obrabianego materiału, bo wtedy efekt będzie najlepszy. Naturalnie w trakcie dokonywania wyboru trzeba mieć też na uwadze parametry techniczne narzędzia, którego będziemy używać do pracy w materiale. Budowa maszyny i jej rozmiary mają niemałe znaczenie i determinują wybór odpowiedniego narzędzia ściernego.

Chcesz kupić wysokiej jakości narzędzia diamentowe? Polecamy ci sklep Krzemex. Znajdziesz tam duży wybór produktów do obróbki kamienia, zwłaszcza granitu i marmuru.

Frezy diamentowe, czyli kilka słów o grawerowaniu w kamieniu

Grawerowanie w kamieniu to rzemiosło wymagające talentu, zdolności artystycznych i niesamowitej precyzji. Polega na wykonywaniu rożnych zdobień i napisów. W zależności od rodzaju kamienia, jego twardości oraz efektu, jaki chce się uzyskać, stosuje się kilka różnych metod żłobień. Oczywiście niezbędne jest również używanie odpowiednich narzędzi m.in. takich jak frezy diamentowe. O tym, jakie techniki wykonywania liter w kamieniu stosuje się w dzisiejszych czasach dowiesz się z dalszej części artykułu.

Metody wykonywania liter w kamieniu:

 • Litery kute ręcznie – technika polega na wykuwaniu obrysu wewnętrznego litery. Jej najsłynniejszym przykładem jest inskrypcja znajdująca się na kolumnie Trajana, którą wykonano rzymską antykwą. Litery wykute ręcznie w kamieniu mają bardzo głęboki ryt, dzięki czemu są dobrze widoczne i nadzwyczaj trwałe. Poza tym są czytelne i widać je z dużych odległości. Kamień, na którym się pojawiają zyskuje wyjątkowy i bardzo ekskluzywny charakter.
 • Litery okuwane ręcznie (tzw. relief) – to wykuwanie obrysu wewnętrznego litery, które powoduje, że staje się ona wypukła. Jeżeli zaś chodzi o tło napisu, to może ono zostać wykończone w różnoraki sposób. Do najczęściej stosowanych należą: oblamówka, nieregularna ramka, zanikające tło czy kształty geometryczne.
 • Litery grawerowane– technika, która wymaga użycia frezarko-kopiarek lub frezarek sterowanych numerycznie, w których zamocowane są specjalne frezy diamentowe (ich ogromny wybór znajdziesz na krzemex.pl). Przeważnie stosuje się ją przy obróbce twardych kamieni, zwłaszcza granitów. To dość droga metoda, jednak litery, które zostaną wykonane przy jej zastosowaniu cechują się znakomitym wyglądem i świetną trwałością.
 • Litery piaskowane – to tania i coraz częściej stosowana metoda, która zastępuje grawerowanie oraz ręczne kucie liter. Napisy wykonuje się przy użyciu piaskarek injektorowych lub strumieniowych. Ich plotery tnące pracują bardzo szybko i dokładnie, co pozwala uzyskać trwały i niedrogi efekt.
 • Laserowe grawerowanie liter – to ostatnia metoda, o której chcemy wspomnieć. Polega na „wytapianiu” w powierzchni kamienia napisów. Efekt jest bardzo delikatny, ale widoczny. Co ważne, nie wymaga użycia drogiego osprzętu, jakim są frezy diamentowe, a czas realizacji zlecenia jest zdecydowanie krótszy niż przy wyżej opisanych technikach. Idealnie sprawdza się w przypadku wypolerowanych i ciemnych kamieni naturalnych, takich jak marmur, granit, krzemień i bazalt.