Narzędzia do obróbki kamienia

Obróbka kamienia i narzędzia do niej stosowane

Kamień naturalny to surowiec często dostępny w naszych wnętrzach jako wykończenie takie jak blaty czy schody, posadzki. Pojawia się również w budynkach użyteczności publicznej, a kamieniarstwo czynnie zajmuje się również produkcją nagrobków. Zanim jednak kamień zostanie wykorzystany – niezależnie od tego, w jakim celu – musi zostać poddany odpowiedniej obróbce, która wymaga od kamieniarza wielkich umiejętności. Jakie narzędzia są potrzebne do tego procesu?

Początkowym etapem obróbki kamienia jest wydobycie sporych bloków skalnych z kamieniołomu. Ciężkie i masywne kawałki skał dzieli się na mniejsze bloki i płyty, po czym należy zająć się dokładniejszą obróbką. Podstawową kwestią jest na pewno przycinanie ogromnych bloków skalnych do wymaganych rozmiarów. Nie obejdzie się tutaj bez solidnej piły. Musi charakteryzować się ona wyjątkowo dużą mocą, aby udało się osiągnąć cel i rzeczywiście skutecznie cięła płyty na mniejsze elementy, płyty zwane slabami. Tak przygotowane części kamiennego bloku podlegają kolejnej obróbce. Duże znaczenie na pewno ma projekt, na który przeznaczony jest dana płyta i w zgodzie z nim jest dalej dopieszczania. Dalsze przycinanie, odpowiednia obróbka krawędzi, ale także polerowanie to także części pracy nad kamiennym blokiem, które są bardzo czasochłonne. Od nich zależy finalny wygląd całego projektu – czy powierzchnia będzie gładka, czy chropowata. Odpowiednią fakturę można uzyskać dzięki odpowiednim narzędziom do polerowania kamienia. Po wypolerowaniu nadal przycina się element, tak by zgadzał się z zapotrzebowaniem klienta, frezuje się krawędzie i obrzeża, by były spójne z wyglądem całej slaby.

Bez czego nie poradzimy sobie z obróbką kamienia? Na pewno nie obejdzie się bez pił z solidnymi tarczami, które umożliwią nam pocięcie ogromnego skalnego bloku na mniejsze elementy. To najważniejszy element całego procesu obróbki. Przyda się również odbijak – to narzędzie służące do odłupywania kamieni lub ich rozłupywania – dzieje się to poprzez uderzenie w odbijak. Dzięki niemu usuwamy nadmiar materiału skalnego przeznaczonego do obróbki – na pewno każdy kamieniarz ma go w swoim zestawie narzędzi. Podobnie młotki – gumowy czy kamieniarski są niezbędne przy dopasowaniu kamieni. Kolejnymi narzędziami będą na pewno te, które pomogą nam wypolerować powierzchnię w zależności od zapotrzebowania. W kamieniarstwie, na większą skalę, często wykorzystuje się do tego ściernice. Wyposażone w nośnik materiałów ściernych i same ziarna ścierne skutecznie pozwoli uzyskać na powierzchni kamienia oczekiwany efekt. Wykończeń kamiennych jest wiele – w zgodzie z oczekiwaniami powierzchnia może być błyszcząca, wypolerowana, wyszlifowana, łupana, palona, a nawet może pozostać piłowana – również surowy kamień cieszy się wielkim uznaniem w urządzaniu wnętrz. Do każdego z tych rozwiązań potrzebne są inne narzędzia, inna gęstość materiału ściernego i inna technika wykonania, ale efekty zawsze są zdumiewające. Nic więc dziwnego, że kamieniarstwo jest jednym z niewielu rzemiosł, które nie zanika – wielu z nas docenia jego wyjątkową trwałość i jakość.

Social tagging: > >

Leave a Reply