maszyny do obróbki drewna

Okleiniarka i odciągnik wiórów – urządzenia w zakładzie stolarskim

Zajmując się produkcją mebli amatorsko lub zawodowo warto kupić maszyny, dzięki którym wykonywanie pracy pójdzie nam szybciej i łatwiej. Jednym z wielu przydatnych  sprzętów jest bez wątpienia okleiniarka. Stanowi ona urządzenie wielofunkcyjne, z pomocą którego możemy wykonać meble „na gotowo”.

Większość z nich posiada funkcje frezowania, oklejania materiału oraz polerowania go. Ich głównym przeznaczeniem jest wykańczanie brzegów i krawędzi powierzchni drewnianych elastofolem, PCV i ABS. Praca okleiniarki przebiega w kilku etapach, które prezentują się następująco. Najpierw na daną powierzchnię nakładany jest klej, później do podłoża przytwierdzany jest materiał, który później poddaje się frezowaniu. W dalszej kolejności następuje zaokrąglenie obrzeża krawędzi i obcięcie go z obu stron, tak by stał się równy z płytą , do której został przytwierdzony. Profesjonalne okleiniarki są łatwe w obsłudze, mają prostą budowę i sprawdzają się przy oklejaniu powierzchni prostych i giętych.

Jak wiadomo, w trakcie wykonywania mebli, ich szlifowania i nadawania szafkom odpowiedniego kształtu pojawia się mnóstwo drewnianych wiórów. Z łatwością uda nam się je uprzątnąć, jeśli użyjemy odciągnika wiórów.  Wspomniane urządzenia zaopatrzone są w wymienne worki oraz kółka, które sprawiają, że maszyna staje się mobilna i można ją przestawić w dowolne miejsce. Cechami wyróżniającymi odciągnik wiórów są także cicha i wydajna praca. Oba opisane urządzenia stanowią niocenioną pomoc przy wykonywaniu mebli, więc po prostu warto je mieć.

Wiertarko-frezarka oraz wiertarka wielowrzecionowa – co warto o nich wiedzieć?

Osoby znające się na obróbce drewna wiedzą, jak ważne są specjalistyczne urządzenia, przy pomocy których można nadać materiałowi pożądaną formę i wyciąć w nim otwory o odpowiednich kształtach i rozmiarach. Szczególnie przydatna w pracy stolarza jest wiertarko-frezarka, wyposażona w bardzo dużą ilość praktycznych funkcji.

 

Wirtarko frezarka
Korzystając z niej można przeprowadzić sporo różnych zabiegów m.in.: wiercenie, wytaczanie, gwintowanie, obtaczanie, toczenie i frezowanie. A zatem, można powiedzieć, że jest ona w stanie zastąpić kilka innych urządzeń. To z kolei powoduje, że kupując wiertarko-frezarkę ograniczamy koszty i automatycznie unikamy konieczności nabywania innych specjalistycznych maszyn.  Ponadto wypada nadmienić, że ich obsługa bardzo łatwa, więc z pewnością poradzą sobie z nią laicy, którzy po raz pierwszy stykają się z tego typu sprzętem. Dodatkowy atut stanowią niewielkie gabaryty, dające możliwość umieszczenia maszyny nawet w niewielkim warsztacie czy w domu  (opcja idealna dla modelarzy).

Nie mniej jednak zamiast niej możemy kupić takie urządzenie, jak wiertarka wielowrzecionowa. Rozmiary i moc tego urządzenia są większe z tym, że posiada ono tylko jedną funkcję – mianowicie  wykonywanie nawierceń w pionie i poziomie. Nie da się zaprzeczyć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ chcąc wykonać odwiert np. w frontach szafek nie musimy ich zdejmować. Wystarczy tylko przystawić do powierzchni wiertarkę wielowrzecionową, dokonać niezbędnych ustawień i zrobić otwory.