Kompresory tłokowe i kompresory olejowe

kompresor tłokowykompresor tłokowykompresor tłokowy

Sprężarka jest urządzeniem służącym do podwyższania ciśnienia gazu, zwiększania jego temperatury i gęstości oraz wywoływania jego przepływu. Znajduje zastosowanie w zakładach produkcyjnych, na placach budowy i w domach. Do jej dwóch najpopularniejszych typów można zaliczyć kompresory tłokowe i śrubowe.

Pierwsza grupa, czyli kompresory tłokowe działają na zasadzie sprężania jednostopniowego lub dwustopniowego. Mogą posiadać jeden bądź kilka cylindrów oraz być wyposażone w smarowanie olejowe lub bezolejowe. W modelach urządzeń, w których zastosowanie znalazło to drugie rozwiązanie pojawiają się pierścienie węglowe, a w ściankach tłoków i cylindrów wykonywane są kanaliki. W dodatku, w sprzętach, które są sporych rozmiarów na sworzniach tłoków montuje się głowice i uszczelki. Z ich wydajnością pracy bywa różnie, jednak ogólnie rzecz biorąc jest zadowalająca. Koszty eksploatacji kompresora tłokowego nie są duże, nie mniej jednak spory mankament stanowi fakt, że wymaga częstego serwisowania. Poza tym, by móc z niego korzystać należy najpierw osadzić go na specjalnych mocowaniach.

kompresor śrubowykompresor śrubowykompresor śrubowy

Jeśli zaś chodzi o pracę kompresora śrubowego, to opiera się ona na ruchu wirników – czynnego i biernego, które się wzajemnie zazębiają. Maszyna ma mniejsze rozmiary, a wibracje pojawiające się podczas jej pracy są niemal nieodczuwalne, głównie za sprawą obecności tłumików. Podobnie jak sprężarki tłokowe występują w wersji bezolejowej i z wtryskiem oleju. Działają o wiele wydajniej, sprawniej i są energooszczędne. Poza tym kompresory śrubowe nie wymagają mocowania przed użyciem, ponieważ ich konstrukcja jest bardzo stabilna.

Leave a Reply