Frezy diamentowe, czyli kilka słów o grawerowaniu w kamieniu

Grawerowanie w kamieniu to rzemiosło wymagające talentu, zdolności artystycznych i niesamowitej precyzji. Polega na wykonywaniu rożnych zdobień i napisów. W zależności od rodzaju kamienia, jego twardości oraz efektu, jaki chce się uzyskać, stosuje się kilka różnych metod żłobień. Oczywiście niezbędne jest również używanie odpowiednich narzędzi m.in. takich jak frezy diamentowe. O tym, jakie techniki wykonywania liter w kamieniu stosuje się w dzisiejszych czasach dowiesz się z dalszej części artykułu.

Metody wykonywania liter w kamieniu:

  • Litery kute ręcznie – technika polega na wykuwaniu obrysu wewnętrznego litery. Jej najsłynniejszym przykładem jest inskrypcja znajdująca się na kolumnie Trajana, którą wykonano rzymską antykwą. Litery wykute ręcznie w kamieniu mają bardzo głęboki ryt, dzięki czemu są dobrze widoczne i nadzwyczaj trwałe. Poza tym są czytelne i widać je z dużych odległości. Kamień, na którym się pojawiają zyskuje wyjątkowy i bardzo ekskluzywny charakter.
  • Litery okuwane ręcznie (tzw. relief) – to wykuwanie obrysu wewnętrznego litery, które powoduje, że staje się ona wypukła. Jeżeli zaś chodzi o tło napisu, to może ono zostać wykończone w różnoraki sposób. Do najczęściej stosowanych należą: oblamówka, nieregularna ramka, zanikające tło czy kształty geometryczne.
  • Litery grawerowane– technika, która wymaga użycia frezarko-kopiarek lub frezarek sterowanych numerycznie, w których zamocowane są specjalne frezy diamentowe (ich ogromny wybór znajdziesz na krzemex.pl). Przeważnie stosuje się ją przy obróbce twardych kamieni, zwłaszcza granitów. To dość droga metoda, jednak litery, które zostaną wykonane przy jej zastosowaniu cechują się znakomitym wyglądem i świetną trwałością.
  • Litery piaskowane – to tania i coraz częściej stosowana metoda, która zastępuje grawerowanie oraz ręczne kucie liter. Napisy wykonuje się przy użyciu piaskarek injektorowych lub strumieniowych. Ich plotery tnące pracują bardzo szybko i dokładnie, co pozwala uzyskać trwały i niedrogi efekt.
  • Laserowe grawerowanie liter – to ostatnia metoda, o której chcemy wspomnieć. Polega na „wytapianiu” w powierzchni kamienia napisów. Efekt jest bardzo delikatny, ale widoczny. Co ważne, nie wymaga użycia drogiego osprzętu, jakim są frezy diamentowe, a czas realizacji zlecenia jest zdecydowanie krótszy niż przy wyżej opisanych technikach. Idealnie sprawdza się w przypadku wypolerowanych i ciemnych kamieni naturalnych, takich jak marmur, granit, krzemień i bazalt.
Social tagging: > >

Leave a Reply