Czyszczenie i pielęgnacja różnych rodzajów kamienia

Jak czyścić i pielęgnować poszczególne rodzaje kamienia?

Do wykonania aranżacji wnętrz można użyć różnych rodzajów kamienia. Do dyspozycji mamy m.in. granit, marmur, trawertyn czy piaskowiec. Różnią się one między sobą wytrzymałością, trwałością i odpornością na uszkodzenia. Z racji tego nieco inaczej powinien wyglądać ich sposób czyszczenia. W tym artykule radzimy jak pielęgnować wyżej wymienione rodzaje kamienia i na co zwracać szczególną uwagę.

  1. Granit

Z racji tego, że jest najtwardszym, najwytrzymalszym i najodporniejszym typem kamienia jego pielęgnacja jest wręcz bezproblemowa. Wystarczy codziennie przetrzeć go wilgotną szmatką, a później wytrzeć do sucha. Do usuwania z niego zabrudzeń można używać niemal wszystkich środków czyszczących, wybierajmy jednak te o delikatniejszym działaniu. W przypadku chęci pozbycia się zaschniętych plam można użyć specjalnych środków do czyszczenia, jednak lepiej nie doprowadzać do takich sytuacji i wycierać zabrudzenia od razu, gdy się pojawią. Granit jest bardzo odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, niemniej jednak do jego pielęgnacji lepiej używać miękkich ściereczek, wykonanych z bawełny bądź mikrofibry.

  1. Marmur

Jeżeli chodzi o marmur, to tutaj sprawa utrzymania kamienia w czystości już lekko się komplikuje. Niestety z racji jego wysokiej nasiąkliwości, wszelkiego rodzaju plamy należy usuwać zaraz po ich powstaniu, ponieważ gdy zaschną, ich wywabienie stanie się niemożliwe. Co więcej, bardzo ważne jest, by do jego czyszczenia używać delikatnych detergentów o neutralnym odczynie lub, w których składzie pojawia się alkohol. Niestety częste stosowanie ogólno dostępnych środków czyszczących może przyczyniać się do matowienia jego powierzchni i pojawiania się na nim „tępych” miejsc. Dlatego, by utrzymanie go w czystości stało się łatwiejsze zaleca się poddanie go krystalizacji, która poprawia trwałość i twardość kamienia. Oczywiście marmurowych posadzek nie należy odkurzać, bo bardzo łatwo można je zarysować. Zdecydowanie lepiej używać szczotki z miękkim włoskiem i mopa wykonanego z miękkiego materiału np. mikrofibry.

  1. Piaskowiec

Z racji tego, że piaskowiec jest kamieniem miękkim i o wysokiej nasiąkliwości, czyszczenie go przy zastosowaniu tradycyjnych metod raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Pod żadnym pozorem nie powinno się go namaczać ani czyścić szczotką o twardym włosiu. Zamiast tego należy stosować specjalne środki do czyszczenia, mączki do zamiatania oraz dedykowane preparaty do przecierania. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń np. zaschniętych plam, warto sięgnąć po papier ścierny. Należy przeszlifować nim wybrane miejsce a następnie zaimpregnować tak, aby brud nie mógł tak łatwo wnikać w jego strukturę.

  1. Trawertyn

Trawertyn też nie jest łatwym w pielęgnacji kamieniem, ale sprawia o wiele mniej problemów niż piaskowiec. Jego konserwację można przeprowadzać samą wodą lub wodą z dodatkiem specjalnego środka. Niestety jest mało odporny na wszelkiego rodzaju zadrapania, więc do przecierania jego powierzchni należy używać bardzo miękkich szmatek. Uważać należy także, by nie rozlać na nie soku z owoców cytrusowych, ponieważ wchodzi w reakcję z substancjami o kwaśnym odczynie.

Social tagging:

Leave a Reply